T.C.
MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI
1 HİKAYE
HAFTANIN ÖĞRENCİSİ
1 AYET
1 HADİS
1 ŞİİR
1 HİKAYE
HAFTANIN SÖZÜ
HAFTANIN SINIFI
Sosyal Sorumluluk projeleri

Medine halkından Salebe çok fakirdi. Her sabah mescide erken gelir, namazını Peygamberimizle birlikte kılar ve giderdi. Gel zaman git zaman, Salebe artık fakirlikten sıkıldı. Aklına koymuştu bir kere, mutlaka zengin olmak istiyordu. Ama bu isteğini gerçekleşmesi için Peygamberimizden bir dua istiyordu. Bunu birkaç kez tekrar etti. Peygamberimiz, duymazdan gelmişti.


Yine bir sabah namazı sonrası Efendimiz'den (a.s.v.) zengin olması için dua istemiş, hatta en sonunda yemin ederek şöyle demişti:
 
"Seni hak Peygamber olarak gönderen Allah'a yemin ederim ki, beni zengin ederse fakirin hakkını fazlasıyla vereceğim, yoksullara yardımda bulunacağım. Yeter ki bana istediğim zenginliği versin."
 
Efendimiz her defasında, "Şükrünü yaptığın az mal, şükrünü yapamadığın çok maldan hayırlıdır Salebe!" diye ikaz ediyordu.
 
Bu ikaza rağmen Salebe Efendimiz'den ısrarla zengin olması için dua istedi. Anlaşılan o ki Salebe'yi vazgeçirmek mümkün değildi, nihayet Efendimiz (a.s.v) de istediği duayı yaparak, "Salebe'yi istediği mala kavuştur Ya Rab" diye niyazda bulunmuştu.
 
Salebe bu duadan sonra bir koyun aldı. Kısa zamanda bu koyun bir böcek gibi çoğaldı. Salebe'nin sürüsü kısa zamanda öylesine çoğaldı ki, mescidden çıkmadığı için cami kuşu adı verilen Salebe, artık Cuma'lara dahi gelemiyor, çölde koyun sürüsünün peşinde kaybolup gidiyordu.
 
Efendimiz (a.s.v.) mescidde zaman zaman Salebe'yi soruyor, "Çölde koyun sürüsünün ardından ayrılamıyor" denince, "Yazık oldu Salebe'ye!" diyerek üzüntüsünü dile getiriyordu.
 
İşte tam bu zaman diliminde zekat ayeti geldi. Efendimiz, servet sahiplerine zekat memurlarını gönderdi. Zekatlarını toplayıp hazineye getirecekler, oradan da ihtiyaç sahibi fakirlere dağıtılacaktı. Salebe'ye de memurlar gönderdi. Onu çölde sürüsünün peşinde bulan zekat memurları, gelen ayetin emri gereği olarak zenginlerin malının kırkta birini zekat olarak toplayıp götürmeye geldiklerini anlattılar.
 
Salebe gelen memurları şöyle bir süzdü. Gözlerini kıstı ve "Mal benim, çöllerde bu sıcaklarda sürünerek dolaşıp kazanan benim. Size ne oluyor ki, benden harac ister gibi koyunlarımın kırkta birini istiyorsunuz? Bu sizin yaptığınız düpedüz haraç istemektir!"
 
Salebe, vaktiyle verdiği sözü adeta inkar etmişti.
 
Salebe'nin bu sözlerini duyan Resulullah Hazretleri, Salebe'nin sözlerini birkaç kez tekrar ettirdi.
 
"Yazık oldu Salebe'ye... Zengin olmayı istemese, hakkımda hayırlısı ne ise onu ver ya Rab diyebilseydi."
 
Bu olay üzerine Tevbe Süresi ayet 75 geldi:
 
"Münafıklardan bazıları da mal verip zengin ettiği takdirde Allah'a daha çok itaat edip fakir fukaraya daha fazla yardım yapacaklarını söylerler. Fakat Allah, onlara istedikleri serveti ihsan edince cimrilik edip verdikleri sözleri unuturlar."
 
Bu ayet indiği sırada Salebe'nin bir akrabası da oradaydı. Hemen Salebe'ye gitti. "Senin yüzünden ayet indi" diyerek Salebe'yi zekat vermesi için uyardı. Salebe koşarak Peygamber Efendimizin yanına geldi. Zekatını getirdiğini ve yoksulların hakkını getirdiğini söyleyince Efendimiz (a.s.v.) üzüntü ile "Senin yardımını alamam artık Salebe" dedi.
 
Bu dehşetli bir olaydı. Salebe'nin zekat memurlarına "Sizin yaptığınız haraç istemeken başka birşey değildir manasına gelen sözleri Resulullah'a çok dokunmuş, incinmişti.
 
Efendimiz'in vefatından sonra da sırasıyla Hazreti Ebu Bekir'e müracaat eden Salebe, Hz. Ömer ve Hz. Osman'a da müracaat etti ise de hepsinden, "Resulullah'ın kabul etmediğini biz nasıl kabul edebiliriz" cevabıyla karşılaştı.
 
Hz.Osman (r.a) zamanında ölen Salebe'nin son anlarını yaşadığı sıralarda kulaklarına Resulullah'ın tekrar ettiği ilk ikazları yankılanıyordu:
 
"Şükrünü yaptığın az mal, şükrünü yapamadığın çok maldan hayırlıdır Salebe!"
 
Salebe artık "zekatı kabul edilmeyen zengin" olarak tarihe geçmişti. Böylece bu olayla, zekatını vermekte nazlanan cimri zenginlere dehşetli bir ibret dersi veriliyordu.


Nurihas Mah. Ülkü Sok. No: 10 Melikgazi (38030) KAYSERİ/TÜRKİYE
Tel : +90 ( 352 ) 225 40 90 / Faks : +90 ( 352 ) 225 64 88 / bilgi@ozelsafa.k12.tr
Tüm hakları saklıdır - web tasarım medyatör